Скільки разів потрібно зціджувати молозиво

Щоб зберегти вироблення молока, потрібно зціджувати молоко стільки разів, скільки Ви б зазвичай годували малюка. Відтак, якщо Ви б годували дитину тричі за період своєї відстуності, стільки ж разів потрібно зцідити молоко.

Якщо груди переповнені, бажано зцідити трохи молока перед годуванням, щоб малюку було легше захопити сосок. Після годування, якщо грудь і далі тверда, можна зцідити ще трохи молока, поки вона не стане м'якою. Дуже важливо при цьому масажувати молочну залозу від периферії до центру, ретельно розминаючи затвердіння.

Для підтримки лактації та вироблення потрібної кількості молока зціджувати необхідно не менше 6–7 разів на добу по 100–120 г з обох молочних залоз за один раз. Годувати зцідженим молоком краще часто, але невеликими порціями. Наприклад, вдень кожні 2 години по 60–70 м і вночі 2–3 рази.

Експерти рекомендують годувати дитину на вимогу: так часто, як дитина бажає, але не рідше як 8–12 разів на добу, настільки тривало, наскільки дитина бажає. Якщо у вас є грудне молоко, не починайте давати дитині пустушку, пляшку чи суміш, якщо ви не робили цього раніше.

Якщо ваше немовля тимчасово не може смоктати або воно не поруч, потрібно зціджувати молоко відповідно до звичайної кількості годувань, але не рідше 8 разів на добу.

Вашій увазі пропонується низка рекомендацій щодо того, як підвищити лактацію простими способами:

  1. Регулярно годувати грудьми Важливо, щоб малюка годували кожні 1,5-2 години вдень та кожні 3 години вночі. …
  2. Вживайте певні продукти для збільшення лактації …
  3. Масаж грудей …
  4. Використовуйте молоковідсмоктувач для підвищення лактації





Молозиво, після пологів – основне харчування немовляти. Потрібно зціджувати його? В яких ситуаціях це може знадобитися? Чи впливає зціджування молозива кількість грудного молока?

Related Post

Як часто потрібно їсти броколі?Як часто потрібно їсти броколі?

Лікарі говорять про те, що можна сміливо їсти 200 г капусти щодня, це здатне запобігти розвитку багатьох захворювань. Пам'ятайте, що в результаті термічної обробки втрачається частина корисних властивостей. Але брокколі